Utrata prawa jazdy na 3 miesiące

policjantUtrata prawa jazdy na 3 miesiące po przekroczeniu prędkości o co najmniej 50 km/h w obszarze zabudowanym – to już pewne. Prezydent podpisał pakiet nowelizacji zaostrzających przepisy budząca najwięcej emocji propozycja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wkrótce wejdzie w życie. Każdy, kto przekroczy prędkość w obszarze zabudowanym o minimum 50 km/h i zostanie na tym przyłapany przez policjanta, na miejscu straci prawo jazdy na 3 miesiące. Jeśli mimo to wsiądzie za kółko, okres ten może być wydłużony do pół roku. W przypadku, gdy pirat drogowy zostanie złapany na jeździe w przedłużonym okresie, straci uprawnienia.
Teraz jazda samochodem bez uprawnień (po ich odebraniu wyrokiem sądu) będzie przestępstwem, a nie jak obecnie wykroczeniem.
Podobne kary spotkają kierowców przewożących zbyt dużą liczbę osób (minimum dwie osoby więcej niż wskazuje dowód rejestracyjny).
Skazani za jazdę po pijanemu będą zmuszeni do instalowania blokad antyalkoholowych tzw. „alco-lock’ów”. Recydywiści pożegnają się z prawem jazdy na zawsze.

Zmiany wynikają z nowelizacji ustawy Kodeks Karny oraz niektórych innych ustaw, którą właśnie podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Dokumenty czekają teraz na publikację. Nowe prawo wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *