Dziś, czyli 18 maja 2015r. wchodzą w życie zmiany w prawie o ruchu drogowym oraz innych przepisów. Kierowcy przekraczający w obszarze zabudowanym prędkość o minimum 50 km/h obligatoryjnie stracą prawo jazdy. Ale to nie jedyne wykroczenie, dla którego przewidziano taką sankcję.
Za przekroczenie prędkości o 50 km/h uprawnienie zostanie zatrzymane na 3 miesiące. Jeśli jednak osoba z zatrzymanym uprawnieniem zostanie jednak przyłapana w tym okresie na prowadzenie pojazdu, okres sankcji zostanie wydłużony do 6 miesięcy. Jeśli wpadnie po raz kolejny, uprawnienia zostaną cofnięte i by je odzyskać, będzie konieczny egzamin.
Surowsze kary obowiązywać będą również wobec kierujących po alkoholu bądź innych środków odurzających. Oprócz kary więzienia i możliwej dożywotniej utraty uprawnień będzie można orzec obowiązek zapłaty 5 tys. złotych nawiązki na fundusz pomocy pokrzywdzonym w wypadkach drogowych, a w przypadku recydywistów nawiązka ta będzie dwukrotnie wyższa.
Kolejną zmianą, którą regulują nowe przepisy, będzie możliwość montowania w pojazdach blokad alkoholowych. Dotyczyć to będzie osób starających się o przywrócenie prawa jazdy po „odbyciu” połowy kary (okresu zakazu prowadzenia pojazdów). Urządzenie zdefiniowano w przepisach jako uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu silnikowego i pojazdu szynowego w przypadku, gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm sześc.
Prowadząc pojazd bez uprawnień w okresie obowiązywania orzeczonego przez sąd zakazu popełniamy przestępstwo (art. 244 k.k.),za co grozi kara więzienia na okres 3 lat. Przestępstwem będzie również prowadzenie pojazdu nie stosując się do decyzji o cofnięciu uprawnienia do kierowania (art. 180a k.k.). Grozi za to grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2, a dotąd było to tylko wykroczenie. Co dosyć istotne, kierowcy skazani za jazdę po alkoholu przestaną być też anonimowi, bowiem sądy będą mogły podawać wyroki w sprawach pijanych kierowców do publicznej wiadomości, poprzez ogłoszenie w Biuletynach Informacji Publicznej sądów.
Uprawnienia do prowadzenia pojazdów zostaną zatrzymane także na okres trzech miesięcy kierowcy, który będzie przewoził w pojeździe przynajmniej o 2 osoby więcej, niż pozwala na to wpis w dowodzie rejestracyjnym (lub wynika to z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji). Wyjątkiem będzie oczywiście pojazd komunikacji miejskiej.