Łatwiejszy egz. praktyczny

nowoscOd dnia 10 listopada 2016r. praktyczny egzamin na prawo jazdy może okazać się łatwiejszy. W życie wchodzi właśnie przepis dotyczący instrukcji egzaminowania, który odrobinę „luzuje” ostre i jednoznaczne kryteria przerwania egzaminu w ruchu drogowym.

Decyzję o ewentualnym przerwaniu egzaminu podejmuje egzaminator, czyli tak, jak oczywiście miało to miejsce dotychczas. Jest jednak pewna różnica, dotycząca sytuacji, w których się to odbywa. Dotąd egzaminator był absolutnie związany instrukcją egzaminowania, w której jednoznacznie wskazywano wszystkie przewinienia. Natomiast teraz egzaminator za tzw „małe błędy” (np. dwukrotne nie włączenie kierunkowskazu lub zgaszenie auta) nie musi przerywać kursantowi egzaminu.

Korekta instrukcji egzaminowania – pozwala egzaminatorowi tego typu błędy rozpatrzyć stosownie do sytuacji, w której do przewinienia doszło. Powinien on brać wówczas pod uwagę wszystkie okoliczności towarzyszące zachowaniu zdającego, jak i sytuacje na drodze oraz przede wszystkim to, czy doszło faktycznie do sytuacji niebezpiecznej. Oczywiście nie należy oczekiwać, że zdający nie obleje w przypadku, gdy przejedzie „na czerwonym” czy nie zatrzyma się przed znakiem „STOP” w sytuacji, gdy „nic nie jechało” i nie było zagrożenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *